3-5 listopada na Słowacji odbył się pierwszy w historii 6 Nations Floorball Challenge, realizujący umowę o współpracy pomiędzy unihokejowymi związkami Polski, Słowacji, Niemiec, Danii, Norwegii i Łotwy.

Mecze rozgrywane były w słowackiej Nitrze. System rozgrywek opierał się na podziale na 2 grupy, w których zespoły rozegrały mecze "każdy z każdym", a następnie - podobnie jak na turnieju unihokeja na The World Games - dwie najlepsze ekipy awansowały do półfinałów, a zespoły z trzecich miejsc grały o 5. miejsce w turnieju.

- Możliwość udziału w takim turnieju jest na pewno ważnym elementem przed Mistrzostwami Świata, ponieważ pozwala na wprowadzenie ewentualnych zmian w drużynie. Cieszę się, że m.in. to Polski Związek Unihokeja, za sprawą starań Prezesa Marka Chomnickiego, jest w gronie zespołów rywalizujących w 6 Nations Floorball Challenge - komentuje Marcin Rudziński Sekretarz Generalny PZUnihokeja. 

Polki w grupie zmierzyły się z gospodyniami - Słowaczkami oraz z Łotyszkami. Oba spotkania bardzo zacięte, oba trzymały w napięciu do ostatnich sekund spotkania. W obu też Polki dały z siebie wszystko, co przyznaje wielu kibiców i obserwatorów. Ostatecznie nasza Reprezentacja zachowała "status Quo", przegrywają 3:4 ze Słowacją i zwyciężając Łotwę 3:2. Takie wyniki dały naszym 2. miejsce w grupie i awans do półfinału.

Grupa A

  Drużyna M Z R P BZ-BS Pkt
1. Słowacja 2 1 1 0 9-8 3
2. Polska 2 1 0 1 6-6 2
3. Łotwa 2 0 1 1 7-8 1

Grupa B

  Drużyna M Z R P BZ-BS Pkt
1. Norwegia 2 2 0 0 11-5 4
2. Dania 2 1 0 1 9-9 2
3. Niemcy 2 0 0 2 5-11 0

W półfinale nasze zawodniczki zmierzyły się z Norwegią. Spotkanie równie zacięte jak te grupowe, zakończone ostatecznie nieznaczną wygraną naszych rywalek 5:4.

Przegrana z Norweżkami oznaczała, że w ostatnim dniu imprezy Polki rozegrają mecz o 3. miejsce, a ich rywalem będzie zespół Danii. Tym razem nasze zawodniczki od początku przejęły inicjatywę na parkiecie i konsekwentnie punktowały swoje rywalki, same nie dopuszczając do straty bramki. Finalnie wynik 5:1 dla Polski oznaczał, że w pierwszym w historii kobiecym 6 Nations Floorball Challenge nasz zespół odbierze puchar i brązowe medale za 3. miejsce w turnieju.

Mecze, które widzieliśmy były dobre w wykonaniu naszej drużyny - mówi Rudziński, ale dodaje - Przede wszystkim powinniśmy bardziej skupić się na błędach indywidualnych, które w przypadku tego turnieju niejednokrotnie decydowały o straconych bramkach. Do Mistrzostw w Bratysławie mamy jeszcze miesiąc, więc jestem przekonany, że zawodniczki, które znajdą się w finałowej "20" zrobią wszystko, aby osiągnąć jak najwyższe miejsce i wyeliminować wszelkie błędy, a trenerzy wykorzystają ten czas, aby wyciągnąć wnioski z tego co było nie najlepsze i poprawić to co funkcjonował dobrze. Jestem dobrej myśli i z nadzieją patrzę na zbliżającą się imprezę. 

Tabele grupowe:

Grupa A

1. Łotwa
2. Polska
3. Słowacja

Grupa B

1. Niemcy
2. Norwegia
3. Dania

Terminarz/wyniki:

03.11.2017 (piątek)

11:00 | Polska - Słowacja 3:4
13:30 | Niemcy - Dania 3:6
16:00 | Łotwa - Polska 2:3
18:30 | Norwegia - Dania 6:3

04.11.2017 (sobota)

9:00 | Słowacja - Łotwa 5:5
11:30 | Niemcy - Norwegia 2:5
------
16:00 | Półfinał #1: Słowacja - Dania 7:3
18:30 | Półfinał #2: Polska - Norwegia 4:5

05.11.2017 (niedziela)

9:00 | Łotwa - Niemcy 6:5
11:30 | Polska - Dania 5:1
14:00 | Słowacja - Norwegia 4:2

Organizatorem turnieju była Słowacka Federacja Unihokeja.

fot. PZUnihokeja oraz Slovenský zväz florbalu (SZFB)