Przed nami kolejny sezon w Salming Ekstralidze Kobiet. Tym razem najwyższy poziom rozgrywkowy w Polsce tworzyć będzie 8 zespołów, podzielonych na 2 grupy. W poniższym artykule prezentujemy drużyny grupy A.

Podobnie jak rok temu, również i w tym grupę A tworzyć będą: MLUKS SUS Travel Jedynka Trzebiatów, PKS MOS Zbąszyń, UKS Ambra Ołtarzew Ożarów Mazowiecki oraz Mistrzynie Polski - Interplastic Olimpia Osowa Gdańsk. To stawka, w której znaleźć możemy drużyny z licznymi reprezentantkami kraju oraz etatowymi medalistkami MP - mowa oczywiście o Jedynce Trzebiatów i Osowie Gdańsk - głównych faworytach tej grupy. Za nimi czają się wciąż niespełnione (mimo wielkiego potencjału) unihokeistki ze Zbąszynia oraz zawodniczki Ambry, które z roku na rok robią postępy, ale do czołówki jeszcze trochę im brakuje. Zapowiada się ciekawa walka...


Interplastic Olimpia Osowa Gdańsk

Interplastic Olimpia Osowa Gdańsk to Mistrz Polski z zeszłego sezonu i - mimo odmłodzonego i zmienionego składu - wciąż główny faworyt do złota w tegorocznych rozgrywkach. Na odważny krok w przód zdecydowała się w tym sezonie najlepsza strzelczyni nadmorskiej drużyny - Maja Stenka, która nie będzie już reprezentowała barw swojego rodzimego klubu, lecz szwedzkiego ekstraligowca - LINKÖPING IBK (SSL). "Wyrównanie strat" przyniosą jednak powroty doświadczonych zawodniczek: Weroniki Nogi oraz Anny Szychty (powroty po kontuzjach), a także Anny Chomnickiej, Pauli Szpilman-Malickiej i Karoliny Herman (powrót do unihokeja). Przed trenerami Ludwichowskimi w tym sezonie ciężkie zadanie - utrzymać poziom gry z zeszłego sezonu, mimo przemian w składzie drużyny. Czy im to wyjdzie? Przekonamy się już niebawem!


MLUKS SUS Travel Jedynka Trzebiatów

Kolejny faworyt do medalu i kolejny, w którym ubyła najskuteczniejsza zawodniczka. Mowa oczywiście o Jedynce Trzebiatów, z której w tym sezonie odeszła Justyna Krzywak (przenosiny do czeskich Vitkovic - aktualnie 2. miejsce w Extralidze Kobiet). Mimo tego, Trzebiatów wciąż będzie groźny. Duża w tym zasługa dobrej pracy z młodzieżą w Trzebiatowie - wciąż bowiem możemy liczyć na bramki i asysty nastoletnich wychowanek Jedynki, tj. Zuzanny Krzywak, Jutrzenki Cirockiej, czy też Patrycji Hliwy (kolejno 2., 3. i 4. miejsce punktacji kanadyjskiej zeszłego sezonu w tej drużynie). Czy młodość, która z pewnością okrzepła już na ekstraligowym poziomie, "odpali" w tym sezonie z większą mocą? Śledźcie wyniki kobiecej ekstraligi, a z pewnością się o tym przekonacie!


PKS MOS Zbąszyń

Klub, który od dawna typowany jest na kandydata do medalu i w którym co sezon coś się "zacina". Ciężko stwierdzić co, choć z pewnością wiedzą o tym zawodniczki Zbąszynia. Potencjał jest ogromny i mimo odejścia doświadczonej Agnieszki Kozaneckiej (podobnie jak Maja Stenka - przejście do szwedzkiej SSL do LINKÖPING IBK) PKS MOS wciąż dysponuje takimi nazwiskami jak: siostry Szelzchen (Klaudia powoli wraca po kontuzji, Joanna wciąż w grze), Marta Stachowiak, Magdalena Marek, czy wracająca po kontuzji, bardzo skuteczna w ataku Anna Borkowska. Ktoś mógłby powiedzieć "skład świetny, mnóstwo Reprezentantek Polski, młodość połączona z doświadczeniem - to wielka szansa na co najmniej brązowy medal". Czy rzeczywiście? Wydaje się, że tak, ale odpowiedź na to pytanie poznamy dopiero w trakcie rozpoczynającego się jutro sezonu 2017/2018!UKS Ambra Ołtarzew Ożarów Mazowiecki

A na koniec najmniej doświadczona, choć stale się rozwijająca drużyna Ambry. Zawodniczki z Ożarowa Mazowieckiego przygodę z żeńską Ekstraligą rozpoczynały w sezonie 2015/2016, w którym to ukończyły rozgrywki na 6. miejscu. W ostatnim sezonie zakończyły zmagania, zdobywając 7. lokatę. Mimo spadku o jedno miejsce, w ich grze widać stały progres, objawiający się zapewne dzięki systematycznej pracy wykonywanej na treningach i w meczach. Niekwestionowaną liderką zespołu jest Dagmara Zadrożna - pani kapitan, która z 30 punktami za 25 bramek i 5 asyst ukończyła zeszłoroczną klasyfikację kanadyjską całej ligi na 4. miejscu. Jeśli tylko poziom drużyny zmierzał będzie do równiejszego i wyższego, przed Ambrą naprawdę obiecujący sezon. Za to trzymamy kciuki i z całego serca życzymy powodzenia w zbliżających się spotkaniach!


I to tyle, jeśli chodzi o prezentację grupy A Salming Ekstraligi Kobiet. Już niebawem (tj. najpóźniej dzisiaj wieczór lub jutro rano) zaprezentujemy Państwu drużyny z grupy B. Już teraz serdecznie zapraszamy do lektury oraz życzymy mnóstwa pozytywnych wrażeń w nowym, kobiecym sezonie 2017/2018!