Kadra U19 Kobiet w ten weekend zagra w turnieju na Słowacji, kontynuując przygotowania do kolejnych MŚ.

O minionym czempionacie globu, aktualnych przygotowaniach Kadry oraz o planach na przyszłość i oczekiwaniach wobec turnieju MS Kosice Cup rozmawialiśmy z Reprezentantką Polski Juniorek - Martyną Sumisławską. Zapraszamy do lektury!

PZUnihokeja: Jako członkini Kadry Narodowej U19 brałaś udział w historycznym dla polskiego unihokeja turnieju w St. Gallen. W obecnym cyklu przygotowań walczysz o miejsce w Reprezentacji Polski U19 na Mistrzostwa Świata w Uppsali 2020. Czy obecna kadra juniorek jest inna niż ta, która zajęła 4. miejsce na świecie? Jakie cele stawiają przed zawodniczkami trenerzy na mniej niż rok do Mistrzostw Świata w Uppsali?

Martyna Sumisławska: Skład kadry bardzo się zmienił. Ponad połowa zawodniczek poprzedniej 20-stki gra już w wyższej kategorii wiekowej. Natomiast na ich miejsce pojawiły się nowe dziewczyny, które są równie pracowite i utalentowane. Trenerzy przygotowują nas fizycznie, jak i psychicznie. Zmieniają ustawienia i piątki tak, aby każdy mógł wykorzystać najlepiej swoje atuty. Uczą nas jak czytać grę, jak podejmować na boisku dobre decyzje, ale także przykładają ogromną wagę do atmosfery, która panuje w kadrze. Dobrze wiedzą, że drużyną jest się nie tylko na boisku. Takie podejście sztabu zapewnia duży komfort psychiczny, pozwala się skoncentrować i pokazać z jak najlepszej strony.

Na turnieju w Koszycach zmierzycie się głównie z seniorskimi drużynami słowackimi. Wśród potencjalnych rywali jest m.in. Predator Sabinov, czyli aktualny mistrz Słowacji. Czego się spodziewasz od przeciwników i w czym upatrujesz szans drużyny na dobre wyniki?

Czekają nas bardzo trudne mecze. Z pewnością będziemy grać z silnymi i doświadczonymi zawodniczkami, ale mimo różnicy wieku widzę tu duży plus. Na Mistrzostwach Świata poziom jest naprawdę wysoki. Turniej w Koszycach da nam okazję do zdobycia cennego doświadczenia, dzięki któremu mecze w Uppsali nie będą tak dużym „szokiem” i nie pozwolimy się zaskoczyć bardziej ogranym przeciwniczkom. Jeżeli każda z nas podejdzie do przeciwników z szacunkiem i świadomością własnych możliwości, słuchając rad trenerów - może to być naprawdę dobry występ w wykonaniu naszej drużyny. Sądzę, że największym atutem może być nasz „duch drużyny” i dyscyplina zespołowa. Taki jest zresztą nasz pierwszy cel w przygotowaniach - stworzenie zgranej i gotowej na poważne wyzwania drużyny.


Ten artykuł już wkrótce!

Spróbujmy też szybkich odpowiedzi! Twoja pierwsza myśl, gdy słyszysz Kadra Narodowa?

Trzy myśli! Wielkie wyróżnienie, duma i wdzięczność, że mogę grać z orzełkiem na piersi i reprezentować swój kraj.

Stroje białe czy czerwone?

Trudny wybór (śmiech). Białe - muszę uzasadniać?

Możesz, ale nie musisz.

Białe mają w sobie coś szlachetnego.

Trenerzy są zadowoleni z kadrowiczek, gdy...?

Uczą się na błędach, więcej ich nie powtarzają i dużo się uśmiechają (śmiech).

Unihokej to dla mnie ...?

Pasja, mnóstwo niezwykłych przeżyć, emocji, nauka o innych i o samej sobie.


Skrót meczu o 3. miejsce MŚ, w którym Martyna Sumisławska zdobyła bramkę

 

Co myślisz, gdy strzelasz bramkę na 1-0 w meczu o brąz Mistrzostwa Świata?

Wow, to naprawdę wpadło? (śmiech)

W takim razie życzę Tobie i wszystkim kibicom w Polsce, by było jeszcze więcej tak wspaniałych chwil, związanych z Reprezentacją Polski Kobiet do lat 19. Tymczasem dziękuję za tę rozmowę i życzę jak najlepszych wyników na turnieju w Koszycach!

Również dziękuję! Korzystając z okazji chciałabym w imieniu wszystkich zawodniczek Kadry Narodowej U19 złożyć też najlepsze życzenia Trenerowi Bogdańskiemu, który niedawno obchodził swoje urodziny - sto lat Trenerze!


My tymczasem dziękujemy Wam Drodzy Czytelnicy za uwagę i zapraszamy do śledzenia naszej strony www, jak i na Facebook'u, gdzie będziemy relacjonować poczynania Kadry U19 Kobiet na turnieju MS CUP Kosice. Poniżej załączamy terminarz spotkań Kadry na tym turnieju: