O przygotowaniach do turnieju, selekcji kadrowej, jak i planach na ostatnią prostą przygotowań przed MŚ...

Fot. Bina Bi

14. edycja międzynarodowego turnieju Polish Cup zbliża się wielkimi krokami. Przed nami najważniejszy sprawdzian Reprezentacji Polski Mężczyzn U-19 przed wyjazdem na Mistrzostwa Świata do kanadyjskiego Halifax. O przygotowaniach do turnieju, selekcji kadrowej, jak i planach na ostatnią prostą przygotowań przed MŚ rozmawiamy z pierwszym trenerem Kadry Juniorów - Panem Markiem Przygockim.

Jakub Udziela: Trenerze, przed Wami Polish Cup - ostatnia prosta przed wyjazdem na MŚ do Halifax. Jakie cele wyznaczyła sobie Kadra na ten turniej?

Marek Przygocki: Głównym celem będzie sprawdzenie zawodników pod względem przygotowania motorycznego, realizacji założeń taktycznych w meczach, zgrania poszczególnych piątek oraz radzenia sobie ze stresem i obciążeniem psychicznym w trakcie całego turnieju. Muszę tu dodać, że turniej będzie bardzo wymagający dla tych młodych reprezentantów Polski, którzy prawie w całości wystąpią pierwszy raz z Orzełkiem na piersiach. Rozegranie aż 5 meczów w 50 godzin będzie dla nich nie lada wyzwaniem. Dlatego zdecydowałem się na włączenie do ekipy szkoleniowej trenera od przygotowania mentalnego.

Z reguły skład Reprezentacji na Polish Cup niewiele różni się od tego, który potem jedzie na MŚ. Czy tak będzie również tym razem?

- Generalnie tak. Ale biorę pod uwagę przypadki losowe i zdrowotne. Nie bez znaczenia będzie aktualny stan formy. Ponadto juniorzy mają jeszcze przed sobą półfinały i finały MPJ oraz grę w fazie playoff w Salming Ekstralidze Mężczyzn. Po tych imprezach zapadną ostateczne decyzje.

Jeśli już przy składzie Kadry jesteśmy. Jak długo trwała selekcja i czy trudno było wybrać tych, którzy zagrają w Turnieju?

- Pierwsze przygotowania oraz selekcję rozpoczęliśmy już pod koniec grudnia 2017 r. w Katowicach. Przetestowaliśmy w sumie ponad 40 zawodników. Kolejne zgrupowania: w Zbąszyniu, w Gorzowie Wlkp. i Babimoście oraz udział w Ossico Cup pozwoliły na wyłonienie obecnej Kadry. Im bliżej Polish Cup, tym decyzje powołań zawodników na turniej były coraz trudniejsze. Ale to jest zupełnie oczywista sprawa.


Reprezentacja Polski Mężczyzn U-19

Co będzie Waszą najgroźniejszą bronią w walce z (w większości wyżej notowanymi) przeciwnikami?

- Z tak mocnymi zespołami, z jakimi przyjdzie nam rywalizować w  Polish Cup, zdecydowanie musi to być przemyślana obrona oraz szybkie i skuteczne konstruowanie kontrataków.

Polska oraz Niemcy to teoretycznie faworyci Dywizji B na MŚ w Halifax. Czy Wasze starcie na Polish Cup będzie najważniejszym spotkaniem podczas Turnieju?

- Ten mecz będzie ważny, jak każde inne spotkanie. Będziemy bacznie obserwować swoich rywali. Najważniejsza jest jednak wygrana w trakcie imprezy docelowej, jaką są MŚ Juniorów w Halifax. Tam zwycięstwo będzie smakować podwójnie.

Czego - oprócz dobrej formy zawodników - życzyłby sobie trener na zbliżający się turniej?

- Wiem już z doświadczenia, że tego rodzaju turniej wymaga ogromu pracy z niemałym stresem. W takim razie życzę sobie przyjemnej pracy, a stres żeby był tylko pozytywny.  

I jak zachęciłby trener Kibiców do ponownego wypełnienia hal 14. Polish Cup, tak jak bywało to w poprzednich latach?

- Zawsze warto przyjść na mecze Reprezentacji Polski i dodatkowo zobaczyć kilka najlepszych zespołów z światowej czołówki. Bądźcie dla nas wsparciem i dodatkową energią. My ze swojej strony deklarujemy walkę do ostatniej sekundy każdego z 5-ciu meczów!

W tym miejscu chciałbym również z głębi serca podziękować trenerowi Stanisławowi Głowience, który przez ponad rok pomagał mi w pracy z Kadrą Juniorów – dodaje na koniec trener Marek Przygocki.


Polish Cup 2019

Przeczytaj więcej o 13. Polish Cup: