Wrzesień to miesiąc startu najważniejszych seniorskich rozgrywek w naszym kraju. W tym roku do rywalizacji w kategorii Kobiet przystąpi osiem zespołów, a w kategorii mężczyzn zmagania rozpocznie trzynaście klubów.

Choć faworytów rozgrywek należy upatrywać głownie w medalistach poprzedniego sezonu – to jednak nadchodząca kampania zapowiada się niezwykle wyrównanie. Dziś zajmiemy się rozgrywkami Pań.

Grupa A | Gdańsk znowu zdominuje?

Poz  
Drużyna
M W P RZ RP Bramki Pkt
1 MLUKS SUS Travel Jed. Trzebiatów MLUKS SUS Travel Jed. Trzebiatów 0 0 0 0 0 0 - 0 0
2 PKS MOS Zbąszyń PKS MOS Zbąszyń 0 0 0 0 0 0 - 0 0
3 UKS Ambra Ołtarzew Ożarów Maz. UKS Ambra Ołtarzew Ożarów Maz. 0 0 0 0 0 0 - 0 0
4 Interplastic Olimpia Osowa Gdańsk Interplastic Olimpia Osowa Gdańsk 0 0 0 0 0 0 - 0 0

Prezentację zespołów rozpoczniemy od Salming Ekstraligi Kobiet. Na wstępie zaznaczamy, że grupy rozgrywkowe wyglądają niemal identycznie jak rok temu.  Wobec braku drastycznych ruchów kadrowych, żelaznym faworytem do zwycięstwa w grupie A jest  Interplastic Olimpia Osowa Gdańsk. Zawodniczki z Gdańska przyzwyczaiły kibiców, że poniżej pewnego poziomu nie schodzą – w minionej kampanii w fazie grupowej wygrały 11 z 12 spotkań (a w całych rozgrywkach 16 z 17!). To wydaje się tłumaczyć, że tytuł Mistrzyń Polski był zasłużony. W tej ekipie ciężko wyróżnić jedną zawodniczkę, bowiem wszystkie spisywały się świetnie. Ze statystycznego punktu widzenia udział przy największej ilości bramek miała Hanna Samson, która zdobyła 54 punkty w klasyfikacji kanadyjskiej (udział w 30% bramek drużyny).


Interplastic Olimpia Osowa Gdańsk źródło: https://www.facebook.com/InterplasticOlimpiaOsowa/


Jedynym zespołem, który w ubiegłym roku urwał punkty gdańszczankom była MLUKS SUS Travel Jedynka Trzebiatów. Podopieczne trenera CirockiegoBogdańskiego z racji dość młodego składu grały jednak dość nierówno – w ośmioosobowym składzie potrafiły pokonać Gdańsk, by wcześnie przegrać 3 z 4 spotkań z PKS MOS Zbąszyń. Najczęściej bezpośrednio zaangażowane w zdobywanie bramek były takie zawodniczki jak: Zuzanna Krzywak (udział w 44,95% goli), Jutrzenka Cirocka (udział w 33,03% goli) i Patrycja Hliwa (30,28%) oraz Agata Arendarczyk (28,44%). Są to zawodniczki młode i perspektywiczne. Czas, trening i doświadczenie może pomóc powrócić klubowi z Trzebiatowa na ligowe podium.

MLUKS Jedynka Trzebiatów, źródło: https://www.facebook.com/jedynkatrzebiatow/


Jeśli o medalistkach mowa, to wspomniany wcześniej PKS MOS Zbąszyń chce zdobywać następne krążki. Kolejna drużyna oparta w znacznej mierze na młodych zawodniczkach odpaliła we właściwym momencie. Czy w tym sezonie będzie podobnie? Rywalki chcąc je powstrzymać muszą w dużej mierze zwrócić uwagę na: Klaudię Szelzchen (bezpośredni udział w 33,73% goli), Annę Borkowską i Joannę Szelzchen (obie udział w 32,53% goli dla klubu, a warty przypomnienia jest fakt, że Asia to nominalny obrońca). Kluczem do sukcesu w ubiegłym sezonie była mobilizacja w najważniejszych momentach i pokonanie przeciwników, którzy byli bezpośrednim zagrożeniem w drodze po upragniony brąz. Kibice ze Zbąszynianki liczą w nadchodzącej kampanii na powtórkę (a może nawet coś więcej?).

PKS MOS Zbąszyń, źródło: https://www.facebook.com/Powiatowy-Klub-Sportowy-MOS-Zbąszyń-Floorball-Volleyball-Zbąszyń


Czwartym zespołem w tej grupie jest UKS Ambra Ołtarzew Ożarów Mazowiecki. Jeśli popatrzeć na historyczne wyniki jest to zdecydowanie kopciuszek w tej grupie. Drużyna ta z roku na rok czyni regularne postępy, nawiązując bardzo wyrównaną walkę w coraz większej liczbie spotkań. W tym roku mogą się pokusić o więcej niż jedno zwycięstwo po dogrywce (takie zanotowały podczas całej fazy grupowej sezonu 2017/2018). Zdecydowanie najgroźniejszą zawodniczką w tej ekipie była Dagmara Zadrożna (udział w 40% bramek zespołu).


UKS Ambra Ołtarzew Ożarów Mazowiecki, źródło: archiwum zawodniczki


Grupa B | Górale czy Podhale? Czyli nowe–stare derby Nowego Targu!

Poz  
Drużyna
M W P RZ RP Bramki Pkt
1 MMKS Podhale Nowy Targ MMKS Podhale Nowy Targ 0 0 0 0 0 0 - 0 0
2 PUKS Trzebinia PUKS Trzebinia 0 0 0 0 0 0 - 0 0
3 KS Górale Nowy Targ KS Górale Nowy Targ 0 0 0 0 0 0 - 0 0
4 LUCE Bielsko-Biała LUCE Bielsko-Biała 0 0 0 0 0 0 - 0 0

W grupie B trudniej wskazać zdecydowanego faworyta. Zasadniczo, zapowiada się na duopol zespołów z Nowego Targu, które powinny dzielić i rządzić w tej grupie. Pokazuje tak historyczne doświadczenie. W zeszłym roku oglądaliśmy walkę dwóch zespołów Podhala Nowy Targ. Mimo bardzo wyrównanego bilansu bezpośrednich pojedynków okazało się, że w końcowym rozrachunku medal w góry przywiozły młodsze zawodniczki drugiej drużyny. To one pozostają jedyną drużyną Podhala na nowy sezon. W poprzedniej kampanii po pierwszych czterech kolejkach miały one na koncie tylko jedno zwycięstwo. Jednak później wygrały 12 kolejnych spotkań (jedno po dogrywce) i przegrały dopiero w Wielkim Finale. Najczęściej w zdobyte bramki zaangażowane były: Agnieszka Timek (bezpośredni udział w 26,99%goli) i Dominka Buczek (23%). Ta drużyna może powalczyć o złoto w tym sezonie, o ile najpierw pokona derbowego rywala.

MMKS Podhale Nowy Targ, Źródło :sportowepodhale.pl


O wiele bardziej podrażnione ambicje mogą mieć ich derbowe rywalki. Od tego roku występujące jako KS Górale Nowy Targ. Choć przed sezonem były postrzegane jako jedne z faworytek do złota, to jednak w ostatecznym rozrachunku zajęły czwarte miejsce i zakończyły kampanię 2017/2018 bez medalu. Najczęściej bezpośredni udział przy golu miały Katarzyna Fuła i Katarzyna Rogala (każda w 26% bramek).


KS Górale Nowy Targ, źródło: https://www.facebook.com/Seniorki-KS-Górale-Nowy-Targ


Trzecim zespołem z tej grupy jest PUKS Trzebinia. Drużyna ta potrafi już w pojedynczych spotkaniach nawiązać równorzędną walkę z rywalkami z Nowego Targu i urywać im punkty. Większa regularność i będziemy mieli trzecią ekipę z tej grupy, która może powalczyć nawet o medal. Największy wpływ na to, ile bramek strzela PUKS miały: Maja Masztaler (34,38%) i Katarzyna Pabis (23,43%).


PUKS Trzebinia, źródło:
www.facebook.com/Trzebinia.PUKS


Ostatnim zespołem, który zaprezentujemy jest chyba najciekawszy unihokejowy projekt ostatnich lat - LUCE Bielsko-Biała. Zapał, z którym przystąpiono do promocji unihokeja w Bielsku-Białej jest niespotkany. W ramach podjętych działań stworzono m.in. drużynę seniorek, która zdobywa doświadczenie na najwyższym poziomie kosztem wysokich porażek. Życzymy wytrwałości i wierzymy, że z każdym kolejnym spotkaniem gra i wyniki będą coraz lepsze. Pierwsze gole w Ekstralidze zostały już zdobyte, teraz czas na pierwsze punkty. Najwięcej bramek na swoim koncie zapisała Marta Rasała.


LUCE Bielsko-Biała, źródło: www.facebook.com/UnihocBB/


Początek zmagań w Salming Ekstralidze Kobiet już 15 września. Pełna rozpiska spotkań: tutaj.