W minioną sobotę w Zielonce poznaliśmy najlepsze drużyny polskiej Ekstraligi. Wśród pań triumfowała Olimpia Osowa Gdańsk, a wśród panów Górale z Nowego Targu.

Zadecydowała trzecia tercja


Fot. SUS Travel Jedynka Trzebiatów

Sobotni dzień rozpoczęliśmy od pojedynku Góralki - Trzebiatów, decydującym o brązowym medalu Salming Ekstraligi Kobiet.

Początek należał do Trzebiatowa, które pokusiło się o kilka groźnych akcji, ale na posterunku była Klaudia Jachymiak. W odpowiedzi nowotarżanki ruszyły do ataku i niedługo potem objęły prowadzenie 1:0. Jedynka Trzebiatów zdołała jednak wyrównać i na pierwszą przerwę zawodniczki schodziły z remisem 1:1.

Po zmianie stron Trzebiatów mocniej zaatakował, ale to nowotarżanki kilka razy wychodziły na prowadzenie (kolejno: 2:1, 3:2 i 4:3). Ostatecznie druga odsłona zakończyła się zwycięstwem Góralek 3:2 (w całym meczu 4:3).

O losach spotkania zadecydowała trzecia tercja. Trzebiatów szybko doprowadził do wyrównania (41. sekunda), a następnie wyszedł na prowadzenie 5:4. Góralki goniły zaciekle wynik, ale Jedynka w odpowiedzi karciła je skutecznymi kontrami lub wykorzystywała przewagi po dość dyskusyjnych wykluczeniach oraz mądrze się broniła. Ostatecznie nowotarżankom nie wystarczyło już sił, ani czasu na wyrównanie i to zawodniczki znad morza po końcowym gwizdku rozpoczęły świętowanie zdobycia brązowego medalu Mistrzostw Polski!

Zapis video meczu:

Salming Ekstraliga Kobiet
Mecz o 3. miejsce
KS Górale Nowy Targ VS MLUKS SUS Travel Jed. Trzebiatów

KS Górale Nowy Targ

5:9
(1:1, 3:2, 1:6)

MLUKS SUS Travel Jedynka Trzebiatów

Data i godzina spotkania: 13.04.2019 r., godz. 11:00
Miejsce spotkań: Hala OKiS w Zielonce
Sędziowali: Michał Górski, Arkadiusz Kalwasiński
Widzów: 419

Kolejny w historii piorunujący finisz Zielonki, waleczna Olimpia


Fot. OKiS ZielonkaMichał Sokołowski / Robert Smoderek

W drugim meczu o 3. miejsce, tym razem wśród panów, byliśmy świadkami Derbów Mazowsza. Hala OKiS w Zielonce szczelnie wypełniła się fanami MUKS Zielonka i Olimpii Łochów, a zaraz potem rozpoczęliśmy drugie tego dnia widowisko!

Jako pierwsi na listę strzelców wpisali się łochowianie. Po 11 minutach prowadzili już 2:0 i wydawało się, ze mogą skutecznie kontrolować przebieg spotkania. Tymczasem MUKS szybko wziął się za odrabianie strat i jeszcze przed pierwszą przerwą doprowadził do wyrównania (2:2).

Na początku drugiej odsłony gospodarze szybko objęli prowadzenie 3:2 dzięki Filipowi Łukaszewskiemu, ale w połowie tercji wyrównał Karol Miszczuk. O medalu miała więc zadecydować trzecia część gry.


Gospodarzy dzielnie wspierali zagorzali fani z "Sektoru A"

>> GALERIA ZDJĘĆ Z MECZU <<

W niej długo nie widzieliśmy bramki. Oba zespoły uważnie rozgrywały piłeczkę, nie chcąc popełnić kosztownego błędu. Pierwszy przytrafił się Zielonce, która w 51. minucie złapała 2-minutową karę. Łochów szybko skorzystał z tego prezentu, ale prowadzeniem 4:3 nie cieszył się zbyt długo. MUKS po raz kolejny w historii rozgrywek popisał się piorunującą końcówka i między 53. a 57. minutą zdobył 3 bramki, które wystarczyły do tego, by zwyciężyć ostatecznie 6:4. W efekcie drużynie Olimpii po raz 21. nie udało się zwyciężyć z Zielonką, która w starciach z Łochowem wciąż pozostaje niepokonana.

Zapis video meczu:

Salming Ekstraliga Mężczyzn
Mecz o 3. miejsce
MUKS Zielonka VS SKS Olimpia Łochów

MUKS Zielonka

6:4
(2:2, 1:1, 3:1)

SKS Olimpia Łochów

Data i godzina spotkania: 13.04.2019 r., godz. 14:00
Miejsce spotkań: Hala OKiS w Zielonce
Sędziowali: Marcin Rozmiarek, Krzysztof Mielewczyk
Widzów: 527

Po raz 9-ty...


Fot. Piotr Ludwichowski

Wielki Finał Kobiet po raz trzeci z rzędu był pojedynkiem Północy z Południem. 8-krotny Mistrz Polski - Olimpia Osowa Gdańsk walczyła o obronę tytułu z aktualnym Wicemistrzem Polski - MMKS-em Podhale.

Już na początku spotkania zarysowała się przewaga gdańszczanek, które potwierdziły to golem Malwiny Zagórskiej w 17. minucie. Podhale dzielnie walczyło o jak najlepszy rezultat, ale w pierwszej odsłonie nie udało mu się trafić do gdańskiej bramki ani raz.

W drugiej tercji Malwina Zagórska po raz kolejny uradowała swój zespół, tym razem bramką w 27. minucie spotkania. Olimpia próbowała w dalszych minutach powiększyć swoją przewagę, ale w bramce Nowego Targu bardzo dobre zawody rozgrywała Paulina Młynarczyk. Jej koleżanki z zespołu próbowały z kolei różnych sposobów na pokonanie reprezentacyjnej bramkarki - Patrycji Bernackiej, ale wciąż pozostawały nieskuteczne. Druga część gry zakończyła się przy wyniku 2:0 dla Olimpii, który sprawę Mistrzostwa wciąż pozostawiał otwartą.

>> GALERIA ZDJĘĆ Z MECZU <<
>> GALERIA ZDJĘĆ 2 <<


Malwina Zagórska - bohaterka Gdańska w meczu z Podhalem

Niestety dla góralek - "Początkiem końca" okazała się już 44 sekunda trzeciej tercji. Wtedy to Malwina Zagórska skompletowała hat-tricka, wywołując zresztą szał radości w gdańskim boksie, gdzie powoli myślano już o mistrzowskiej fecie. Jak się później okazało - nie na darmo. W 53. minucie Olimpia trafiła po raz czwarty i piąty, co potwierdziło jej dominację, nie tylko w tym meczu, ale i w całym sezonie. Mimo niekorzystnego rezultatu i nikłych szans na odrobienie strat, Podhale do ostatnich sekund zaciekle walczyło o choćby honorowe trafienie. Niestety dla nowotarżanek - ta sztuka im się nie udała. W zamian za to - Olimpia zdobyła szóstą i siódmą bramkę, pieczętując tym samym efektowne zwycięstwo 7:0 w finale i 9-ty już tytuł Mistrzowski w historii klubu!

Zapis video meczu:Mistrzynie Polski w unihokeju Kobiet 2018/2019: Interplastic Olimpia Osowa Gdańsk!

Salming Ekstraliga Kobiet
WIELKI FINAŁ
Interplastic Olimpia Osowa Gdańsk VS MMKS Podhale Nowy Targ

Interplastic Olimpia Osowa Gdańsk

7:0
(1:0, 1:0, 5:0)

MMKS Podhale Nowy Targ

Data i godzina spotkania: 13.04.2019 r., godz. 17:00
Miejsce spotkań: Hala OKiS w Zielonce
Sędziowali: Dobromir Cirocki, Krzysztof Krawczyk
Widzów: 520

Niemoc Szarotki trwa, Górale po raz 7-my


Fot. Leszek Łopuszyński

Świadkami największych - jak się potem okazało - emocji byliśmy podczas Wielkiego Finału Mężczyzn. Stanęli w nim naprzeciw siebie zawodnicy Górali i Szarotki z Nowego Targu, prezentując nam unihokejowe "el Classico", czyli Derby stolicy Podhala.

Zdecydowanie lepiej w mecz weszli Górale. W 11. minucie Bartosz Gotkiewicz sfinalizował dobrze założony "zamek", gdy jego zespół grał w przewadze. Następnie Szarotka rzuciła się do ataku, by odrobić straty, ale świetnie dysponowana tego dnia defensywa Górali nie dawała się zaskoczyć. W odpowiedzi czerwono-czarni groźnie kontrowali, ale nie udało im się już przed przerwą trafić po raz drugi.

W drugiej odsłonie mecz nabrał rumieńców. Najpierw kolejną brzemienną w skutkach karę złapała Szarotka, a Mateusz Turwoń po dobitce pokonał Jastrzębskiego. Kilka chwil później to Rafał Zacher skutecznie wykończył "zamek" pomarańczowo-niebieskich, zdobywając tym samym kontaktowe trafienie dla swojego zespołu. 3 minuty później Górale znów powiększyli swoją przewagę do 2 "oczek". Tym razem świetnym uderzeniem pod poprzeczkę spod bandy popisał się Jakub Korczak. Na 4 minuty i 30 sekund przed końcem drugiej tercji Szarotka zdołała jednak trafić po raz drugi i to po raz drugi w przewadze. Tym razem dużą przytomnością pod bramką rywali wykazał się Michał Dziurdzik, dobijający strzał Ligasa. 


Radość Szarotki w trzeciej tercji nie trwała długo...

>> GALERIA ZDJĘĆ Z MECZU <<

Wynik 3:2 utrzymał się tylko do 43. minuty. Wtedy to euforię w boksie Szarotki wywołał popularny "Łasek", czyli Piotr Ligas, który świetnym uderzeniem niemal z połowy boiska pokonał Jakuba Pawlika. Przy rezultacie 3:3 rozpoczęła się gra nerwów. Obie ekipy z jeszcze większą ostrożnością budowały swoje akcje, przy czym Górale czyhali głównie na kontry. Jedną z nich w 56. minucie zamienili na bramkę, czym wprawili swoich rywali w ogromne zakłopotanie, a sami rozpoczęli odliczanie do końcowego gwizdka! Szarotka próbowała cierpliwie grać po obwodzie i szukać uderzeń ze środka, ale była skutecznie spychana albo znakomicie bronił Pawlik. W końcu przegrywający zdecydowali się na wycofanie bramkarza i grę 6 na 5. Wytrzymali jednak tylko minutę. Później dwoma uderzeniami do "pustej" na 42 i 23 sekundy przed końcem Górale przypieczętowali 7-my w historii tytuł Mistrza Polski! Szarotka z kolei po raz 6-ty założyła na szyję "srebro".

Zapis video meczu:


Mistrzowie Polski w unihokeju Mężczyzn 2018/2019: KS Górale Nowy Targ!

Salming Ekstraliga Mężczyzn
WIELKI FINAŁ
KS Górale Nowy Targ VS KS Gorący Potok Szarotka Nowy Targ

KS Górale Nowy Targ

6:3
(1:0, 2:2, 3:1)

KS Gorący Potok Szarotka Nowy Targ

Data i godzina spotkania: 13.04.2019 r., godz. 20:00
Miejsce spotkań: Hala OKiS w Zielonce
Sędziowali: Bartosz Burek, Wojciech Czarnecki
Widzów: 545

Po meczach finałowych przyznano również wyróżnienia indywidualne dla najlepszych zawodniczek i zawodników polskiej Salming Ekstraligi. Nagrodzono następujących graczy:

Salming Ekstraliga Kobiet

ALL STARS - najlepsza szóstka sezonu:

Bramkarka: Patrycja Bernacka (Olimpia Osowa Gdańsk)
Lewa obrończyni: Martyna Rzepa (PKS MOS Zbąszyń)
Prawa obrończyni: Joanna Szelzchen (PKS MOS Zbąszyń)
Lewa atakująca: Zuzanna Krzywak (Jedynka Trzebiatów)
Środkowa: Dagmara Zadrożna (Ołtarzew Ożarów Maz.)
Prawa atakująca: Katarzyna Rogala (Górale Nowy Targ)

Laureatka Kryształowej Kuli (MVP sezonu wg sponsora ligi - firmy Salming): Weronika Grądzka (Olimpia Osowa Gdańsk)

Laureatki w plebiscycie publiczności na najlepszą zawodniczkę sezonu: ex aequo Weronika Grądzka (Olimpia Osowa Gdańsk) i Zuzanna Krzywak (Jedynka Trzebiatów) 

Najlepiej punktująca sezonu: Justyna Florczak (MMKS Podhale) - 75 punktów za 43 bramki i 32 asysty

Salming Ekstraliga Mężczyzn

ALL STARS - najlepsza szóstka sezonu:

Bramkarz: Maciej Jastrzębski (Szarotka Nowy Targ)
Lewy obrońca: Łukasz Widurski (Szarotka Nowy Targ)
Prawy obrońca: Filip Łukaszewski (MUKS Zielonka)
Lewy atakujący: Łukasz Ślusarek (Szarotka Nowy Targ)
Środkowy: Karol Pelczarski (Górale Nowy Targ)
Prawy atakujący: Michał Sieńko (MUKS Zielonka)

Laureat Kryształowej Kuli (MVP sezonu wg sponsora ligi - firmy Salming): Karol Pelczarski (Górale Nowy Targ)

Laureat w plebiscycie publiczności na najlepszego zawodnika sezonu: Maciej Sieńko (MUKS Zielonka)

Najlepiej punktujący sezonu: Nierozstrzygnięte, trwają mecze (prowadzi Rafał Fijałkowski - Politechnika Łódzka; 69 punktów za 38 bramek i 31 asyst)


Do końcowych rozstrzygnięć sezonu pozostają nam tylko mecze o miejsca 5., 7. i 9. w Salming Ekstralidze Mężczyzn. Pozostałe, końcowe klasyfikacje sezonu 2018/2019 zamieszczamy poniżej:

Finałowa klasyfikacja sezonu 2018/2019 Salming Ekstraligi Kobiet:

1. Interplastic Olimpia Osowa Gdańsk  Interplastic Olimpia Osowa Gdańsk
2. MMKS Podhale Nowy Targ MMKS Podhale Nowy Targ
3. MLUKS SUS Travel Jed. Trzebiatów MLUKS SUS Travel Jed. Trzebiatów
4. KS Górale Nowy Targ KS Górale Nowy Targ
5. PKS MOS Zbąszyń  PKS MOS Zbąszyń
6. PUKS Trzebinia PUKS Trzebinia
7. UKS Ambra Ołtarzew Ożarów Maz. UKS Ambra Ołtarzew Ożarów Maz.
8. LUCE Bielsko-Biała LUCE Bielsko-Biała

Finałowa klasyfikacja sezonu 2018/2019 Salming Ekstraligi Mężczyzn:

1. KS Górale Nowy Targ KS Górale Nowy Targ
2. KS Gorący Potok Szarotka Nowy Targ KS Gorący Potok Szarotka Nowy Targ
3. MUKS Zielonka MUKS Zielonka
4. SKS Olimpia Łochów                      SKS Olimpia Łochów
5. I LO UKS Floorball Gorzów Wielkopolski I LO UKS Floorball Gorzów Wielkopolski /
TRAVEL.PL Wilki Sanok TRAVEL.PL Wilki Sanok
(mecz 27.04.2019)
6. I LO UKS Floorball Gorzów Wielkopolski I LO UKS Floorball Gorzów Wielkopolski /
TRAVEL.PL Wilki Sanok TRAVEL.PL Wilki Sanok
(mecz 27.04.2019)
7. UKS Fenomen Babimost UKS Fenomen Babimost /
AZS Politechnika Łódzka AZS Politechnika Łódzka
(mecz 27.04.2019)
8. UKS Fenomen Babimost UKS Fenomen Babimost /
AZS Politechnika Łódzka AZS Politechnika Łódzka
(mecz 27.04.2019)
9. KS Wejherowo KS Wejherowo /
TKKF Jadberg Pionier Tychy TKKF Jadberg Pionier Tychy
10. KS Wejherowo KS Wejherowo /
TKKF Jadberg Pionier Tychy TKKF Jadberg Pionier Tychy
11. ULKS Józefina ULKS Józefina
12. UKS Prus Żary UKS Prus Żary
13. TLU Kala-Izolacje Toruń TLU Kala-Izolacje Toruń