Facebook Twitter Google Plus

SuperFinał: Finał Mężczyzn - zapowiedź!

Autor: J.Udziela

Bilety kupione? Transport załatwiony? Droga do Gdańska sprawdzona? Jeśli tak, to świetnie, bo już w tę sobotę poznamy Mistrza Polski Salming Ekstraligi Mężczyzn!

Meczem o 1. miejsce sezonu 2016/2017 w Salming Ekstralidze Mężczyzn kończymy naszą serię zapowiedzi czterech spotkań tegorocznego SuperFinału. Tym spotkaniem zakończymy również całą imprezę. Jego początek już w tę sobotę o godzinie 20:00!

Zobacz też: video-zaproszenie na SuperFinał od: Bartłomieja Wójcika (MUKS Zielonka) i Mateusza Turwonia (KS Górale)

W tym roku o złoto najwyższej męskiej klasy rozgrywkowej w Polsce powalczą: MUKS Zielonka i KS Górale Nowy Targ. Oba zespoły spotkały się już dwa razy w meczu o Mistrzostwo Polski, w tym raz podczas SuperFinału w 2015 roku, rozgrywanego wtedy w Zielonce. Ówcześni Mistrzowie Polski i gospodarze tamtej imprezy (Zielonka) musieli wtedy uznać wyższość rywali z południa i odstąpić im tytuł mistrzowski na następny rok. Jak się jednak okazało w zeszłym sezonie - dominacja na unihokejowych parkietach została potwierdzona przez Górali również podczas SuperFinału 2016, kiedy to w Nowym Targu pokonali oni odwiecznego rywala - Szarotkę. W tym roku nowotarżanie będą chcieli obronić tytuł i wywalczyć go po raz trzeci z rzędu, z kolei Zielonka będzie chciała wziąć rewanż za finał sprzed dwóch lat.

 
Nie bez powodu Zielonka i Górale zwyciężyli w swoich grupach podczas sezonu zasadniczego.
Zdj. SportowePodhale.pl

Podobnie jak w przypadku ostatniej zapowiedzi Finału Kobiet, również i teraz podamy kilka liczb związanych z tą parą:

Złote medale Mistrzostw Polski: Zielonka - 1, Górale - 5
Srebrne medale Mistrzostw Polski: Zielonka - 2, Górale - 6
Brązowe medale Mistrzostw Polski: Zielonka - 3, Górale - 2
Liczba zawodników, jacy znaleźli się ostatnio w szerokiej Kadrze na The World Games 2017: Zielonka - 4, Górale - 2
W rozgrywkach Ekstraligi od: Zielonka - 2008, Górale - 2001 (od początku)

Niemal wszystkie liczby przemawiają więc za Góralami. Ale tu również, podobnie jak w przypadku kobiet, mogą być one mylące. Górale - podobnie jak Szarotka - zostali w tym sezonie osłabieni przez zlikwidowanie umowy szkoleniowej, a co za tym idzie przez ubytek w postaci kilku kluczowych graczy, jacy w tym sezonie reprezentowali klub UKS Wiatr Ludźmierz (m. in. Karol Pelczarski, Wojciech Komperda czy Daniel Widurski). Niemniej, wymusiło to powrót kilku byłych graczy i jak przekonuje Mateusz Turwoń w poniższej wypowiedzi - nowotarżanie dysponują "trzema równymi piątkami".

Zielonka wzmocniona została z kolei ostatnio klasowym zawodnikiem z Białorusi, reprezentantem tegoż kraju. Mowa oczywiście o Dzianisu Rahoviku który w samym tylko półfinale play-off z Szarotką zdobył 6 punktów za 4 bramki i 2 asysty. Wspomnieć należy również o niezawodnych braciach Sieńko, czy też starych "wyjadaczach", takich jak chociażby Andrzej Kryński - zawsze groźnych pod bramką przeciwnika. Do tego dochodzą młodzi zawodnicy, mający za sobą występy na Mistrzostwach Świata do lat 19 w 2015 roku. O tym wszystkim wspomina Rafał Deska, którego również poprosiliśmy o kilka słów opinii przed zbliżającym się starciem z Góralami.

 MUKS Zielonka Rafał Deska (MUKS Zielonka):
Organizatorzy tegorocznego SuperFinału pokazują już od dłuższego czasu spore zaangażowanie w tę imprezę, więc może być naprawdę świetnie! Miejmy nadzieję, że będzie duża frekwencja na wszystkich meczach. My zagramy w tym ostatnim, o godzinie 20:00 - o złoto Seniorów z drużyną Górali. W tym sezonie nie mieliśmy jeszcze okazji się spotkać, ale z drużyną z Nowego Targu mierzyliśmy się w finale już dwa razy i to oni zawsze okazywali się być lepsi. Nasi przeciwnicy to świetna i bardzo doświadczona drużyna, są oni też obrońcami tytułu. Czy to ma jakiś wpływ na nasze myślenie? Żaden! Sami też mamy mocną drużynę, która posiada doświadczenie i młodość, zostaliśmy również wzmocnieni świetnym zawodnikiem z Białorusi, który pokazał już w półfinale swoje umiejętności. Na koniec dodam jeszcze, że wszystkie nasze mecze z drużyną Górali mają wiele zwrotów akcji i dostarczają mnóstwa emocji. Ponadto zagrają dwie najlepsze aktualnie drużyny w Polsce, więc nic więcej chyba nie trzeba mówić, żeby zachęcić kibiców do przyjścia na to spotkanie!

 

KS Górale Nowy Targ Mateusz Turwoń (KS Górale Nowy Targ):

Zdj. Maciej Zubek
Szykuje się bardzo emocjonujące spotkanie. Nie graliśmy jeszcze bezpośredniego meczu z Zielonką w tym sezonie ze względu na zmianę systemu rozgrywek, ale znamy mocne strony przeciwnika. Właściwie ich gra od kilku lat opiera się na tych samych zawodnikach. Mamy także dobry materiał wideo z meczów półfinałowych Zielonki z Szarotką. W Zielonce grają też reprezentanci kraju, którzy odgrywają główne role w kadrze narodowej. Jedyną niewiadomą jest ich nowy zawodnik, ale my również znamy swoją siłę. Wierzę, że jeśli każdy zagra na swoim poziomie i da z siebie maksimum, to jesteśmy w stanie obronić tytuł. Doszedł do nas również Konrad Stypuła (przyp. red. na co dzień hokeista ekstraligowego Tatryski Podhale Nowy Targ) i mamy trzy równe formacje. Musimy tylko wystrzegać się kar i zagrać mocno w obronie. Brzmi to bardzo prosto, ale to jest mecz o złoty medal i jeden błąd może kosztować bardzo dużo, szczególnie, że o mistrzostwie decyduje tylko jedno spotkanie. Na koniec serdecznie zapraszam do Gdańska wszystkich kibiców - nie tylko na nasze spotkanie - bowiem szykują się bardzo duże emocje we wszystkich meczach. To jedyna taka okazja w roku, by obejrzeć naszych najlepszych unihokeistów w akcji w jednym miejscu!

A na koniec statystyczne porównanie obu drużyn, które zagrają w Finale Mężczyzn, na podstawie ich osiągnięć w tym sezonie:

To już ostatnia zapowiedź zbliżających się spotkań, jakie zostaną rozegrane podczas SuperFinału 2017 w Gdańsku. Mamy nadzieję, że wystarczająco przekonaliśmy Was do udziału w tym przepięknym święcie polskiego unihokeja i już za dwa dni zobaczymy się w gdańskiej hali AWFiS! Przypominamy, że mecz finałowy mężczyzn rozegrany zostanie o godzinie 20:00, Finał Kobiet o 17:00, mecz o 3. miejsce Mężczyzn o 14:00, zaś spotkanie o 3. lokatę wśród Kobiet o 11:00. Nie może Cię tam zabraknąć! Do zobaczenia! :)

Jeśli przegapiłeś którąś z czterech zapowiedzi - koniecznie nadrób zaległości:

-> Zapowiedź meczu o 3. miejsce Kobiet
-> Zapowiedź meczu o 3. miejsce Mężczyzn
-> Zapowiedź meczu finałowego Kobiet


Więcej informacji o SuperFinale 2017:

-> Praktyczne informacje dla kibiców
-> Profil SuperFinału na Facebook'u
-> Wydarzenie SuperFinału na Facebook'u, gdzie publikowane są m. in. konkursy dla kibiców!