Problemy ze zmianą klubu? Blokowanie rozwoju? Kłótnie z trenerem lub/i zarządem? A może niesubordynacja zawodnika lub krytyczny brak odpowiedzialności ze strony podopiecznych? Te problemy mogą dotknąć każdego sportowca i są również bardzo bliskie polskim unihokeistom. Zobacz, jak możesz je rozwiązać dzięki...

Centrum Mediacji Sportowej przy Polskim Komitecie Sportów Nieolimpijskich!

Mediacja jest alternatywną formą rozwiązywania sporów coraz bardziej rozwijającą się w polskim systemie prawnym. Dla mediacji jest również miejsce w środowisku sportowym. Lepiej rozwiązać spór, czy zażegnać konflikt w „zaciszu gabinetów” niż biegać z nim po mediach, licytować się kto ma racje, itd.

W świecie sportu, podczas rywalizacji, w codziennym funkcjonowaniu klubów, czy innych organizacji sportowych są emocje, nie zawsze pozytywne, często również te negatywne - prowadzące pośrednio lub bezpośrednio do konfliktów. Zdarzają się sytuacje związane z niepłaceniem sportowcom wynagrodzenia z tytułu kontraktów przez kluby. Zdarzają się sytuacje, gdy klub nie wyraża zgody zawodnikowi na zmianę barw. Często dochodzi też do sporów na tle ekwiwalentów za wyszkolenie młodzieży. Nie zawsze układa się współpraca klubów sportowych ze sponsorami. To tylko przykłady konfliktów w sporcie.


Grażyna Górska - Koordynator ds. mediacji przy CMS, prawnik, mediator z wieloletnim doświadczeniem

Wiele z nich kończy się sporami sądowymi, w których zawsze jest zwycięzca i pokonany. A może warto wówczas skorzystać z mediacji sportowej? Podstawową zaletą mediacji jest metoda „win-win”. Zgodnie z tą zasadą, nie ma przegranych. Obie strony konfliktu po jego rozwiązaniu mogą czuć się zwycięzcami.

Zalety mediacji to również: oszczędność czasu i kosztów w porównaniu z postępowaniem sądowym, bezstronność, poufność i elastyczne formy kontaktu z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej.

O zaletach mediacji traktuje również film promocyjny, który stworzyliśmy własnym sumptem, dostępny na YouTube pod linkiem: https://youtu.be/SqohqbMJUM4 oraz na Facebooku: https://www.facebook.com/CentrumMediacjiSportowej/videos/417937272347030/ - mówi prezes PKSN, Tomasz Dauerman.

Jako Polski Związek Unihokeja zwracamy się również z prośbą o udostępnienie tej informacji przez kluby zrzeszone w PZUnihokeja oraz przez członków naszej społeczności.

Dobrze wiemy, że wskazane wyżej problemy to nie tylko przykłady, ale realia polskiego unihokeja. Nie bójmy się mówić o tym wprost i nie bójmy się szukać wsparcia tam, gdzie ono na nas czeka. Sprawmy, by już żaden zawodnik nie obawiał się swobodnie dobierać drogi swojego rozwoju, a trenerzy i działacze klubowi nie czuli się pokrzywdzeni z powodu utraty zawodników. W jedności siła, spróbujmy więc dotrzeć do każdego członka naszej społeczności z tą informacją!

Więcej o mediacji sportowej znajdziecie na: http://centrummediacjisportowej.pl/